A számunkra igencsak gyászos kimenetelű első világháború centenáriumán talán érdemes néhány érdekességet előhalászni abból az időből. Fiume és Kiskunhalas történeti kapcsolatai igen csak vékonyak voltak mindig is. Ám a nagy világégés – és annak minden háborús, társadalmi és gazdasági változása - még…
Idén igen sok jeles évfordulóról emlékezett meg ország-világ. Talán egy kissé háttérbe szorult a magyar történelem egykor kiemelt, mára kevésbé hangsúlyos eseménye. A középkori egyik legismertebb lázadása 1514-ben történt. Ekkor a keresztes hadjáratra toborzott sereget Dózsa György és társai a hazai…
Sokan ma már szkeptikusak, hogy itt valóban mennyi kun élhetett. Mennyire voltak ezek konok és nyakas kunok? Ezeket a kérdéseket nyilván középkorászoknak és újkorászoknak kell eldönteniük. Ám az igen feltűnő, hogy időről-időre a szabadság, sőt, a demokrácia egy-egy (példaértékű) intézménye itt nőtt…
1956. október 23-án, a fővárosi fejlemények miatt a közigazgatás és a rendvédelem vezetői utasítás hiányában tétlenül várták a fejlemények kibontakozását. Az aznapra tervezett üléseket elhalasztották későbbi időpontokra. A város lakói még nem értesültek a kialakult helyzetről. Gerő Ernő első titkár…
okak számára nem világos a fogalom: műemlék. Néhányan szinte minden régi tárgyra, épületre ezt a szót használják. Megkülönböztetünk helyi védettségű és országosan védett műemlékeket. Műemlék, mint olyan építmény, amely kiemelkedő építészeti, történelmi, képző- és iparművészeti, néprajzi vagy műszaki…
Halason számos temetőről, tömegsírról és halomról tud a régészet, a helytörténet valamint az anekdotatár. Nem is hinnénk, hogy milyen sok helyen vannak/voltak városunkban felszámolt vagy létező sírhelyek. Szarmaták, avarok, magyarok, kunok stb. temetkezési helyei, valamint csaták és mészárlások csúf…