Szemelvények Kiskunhalas históriájából

Halas helytörténete

Halas helytörténete

Tábortüzek, vadgalambok, nyilasok

100 éves a kiskunhalasi cserkészet

2024. november 29. - vegso79

Világszerte mintegy 38 millióan tartoznak a cserkészmozgalomhoz (Scout Movement). Ez a Föld legnagyobb ifjúsági mozgalma, közel 216 országban működnek csapatai. A nemzetközi cserkészet 1907-ben, míg a hazai 1910-ben indult el. A Magyar Cserkészszövetséget 1912-ben hozták létre. Kiskunhalason az 1920-as évektől a református gimnázium berkein belül kezdett szerveződni. 1924-től 289. sz. Bocskai István cserkészcsapat néven kezdte meg a működését a szervezet. Idén 100 éves a halasi cserkészet, és 35 éves az újraindult helyi cserkészmozgalom.

cserk3e.jpg

  

 A „kötelesség Isten iránt” a cserkészet egyik alapelve. Talán ennek is köszönhető, hogy a halasi gimnáziumban indult a helyi cserkészet története. A csapat szervezése 1922-től kezdődött meg Nagy-Kálozi Sándor (1887-1930) testnevelő tanár vezetésével. Az első avatási- és fogalomtételi ünnepséget, vagyis az alakulást 1924. október 26-án tartották. Az erdélyi fejedelem, Bocskai István nevét vették fel. A besorolás alapján a 289. sorszámot kapták. Szervezetileg a szegedi 5. kerülethez tartozott. 1924 decemberétől Jerémiás Lajos történelem-földrajz tanár vette át a csapat vezetését.  

cserk3.jpg

 Alakulás a tornateremben, Nagy-Kálózi Sándor parancsnokkal, 1924

A cserkészmunka a tanórákon kívüli időre esett. Sok volt a vidéki cserkész a "Bocskaiban". Ennek is köszönhető, hogy soha nem volt magas a létszám, és az is ingadozott. 30-50 fős közösség volt. A gimnáziumban számos más ifjúsági mozgalom, csoport működött, így a cserkészet csak egy volt a sok közül. Az iskola épületén belül egy tantermet alakítottak át cserkészotthonná. A 28,4 m2 nagyságú teremben zajlottak a raj- és őrsi összejövetelek. Négy őrs volt, amelyeknek a nevei: Sas, Sirály, Kakukk, Vadgalamb. Megbeszélések, felkészülés, tervezés volt a helyszínen. Kirándulások, táborozások a külsős helyszíneken voltak. Azokon a helyeken többek között ismerkedhettek a természettel, közösséget alkothattak és gyújthattak tábortüzeket. 

cserk2.jpg

Felkészülés vidáman 

Sokszor nem jött össze annyi jelentkező, hogy el tudjanak menni egy-egy nagyobb táborozásra. Ám lássunk néhány példát a megvalósultak közül:

1926 - Bakonyi tábor
1927 - Tábor a Bükkben, Jósvafőn
1933 - Cserkész világtábor (jamboree) Gödöllőn
1934 - Fehértói tábor
1936 - Nógrádverőcei tábor 
1939 - Pálmaforrásnál tábor

nevtelen_11.jpg

 Kirándulás, táborozás közben

A cserkészek igyekeztek nyitni mások felé programjaikkal. Ám ez valószínűleg nem hozott sok újabb tagot. 

"A ref. reálgimnázium Bocskai-cserkészcsapata november 25-én, vasárnap délután, 5 órai kezdettel rendezi meg tábori beszámolóját a reálgimnázium tornatermében. A jelképes tábortűz változatos és szórakoztató műsorával egy. kellemes órát akarnak a cserkésztek szerezni az érdeklődő közönségnek. Erre az ünnepélyre ezúton hívja meg a cserkészet barátait és az érdeklődőket a csapat vezetősége. Belépődíj nincs, de adományokat a felszerelések kiegészítésére köszönettel fogadnak." (Kiskunhalas Helyi Értesítője, 1934. november 21., 4.)

Nyilván nem kedvezett a korszak nyugat- és angolellenessége, illetve a magyar nacionalizmus egyre szélsőségesebb közhangulata sem a cserkészetnek. A leventemozgalom is konkurenciát láthatott benne, 1940 decemberétől Paczolay István református lelkész, hittantanár lett a cserkészparancsnok. 1944-től a nyilasok akarták felszámolni az "angolbarát" cserkészetet, majd a kommunisták lassan az úttörőszövetségbe olvasztották a szervezetet. A cserkészet valódi elkötelezettjeit kiszorították a mozgalomból és annak vezetéséből.

 cserk.jpg

Jerémiás Lajos parancsnokkal a cserkészek

Kiskunhalason, 1989-től újra megalakult a cserkészet. Dr. Monszpart László sebész főorvos, kiskunhalasi kórházigazgató nevét vették fel. A mozgalom próbálta alapítóihoz méltóan képviselni, megvalósítani a nagy elődök elképzeléseit, célkitűzéseit. A 289. Dr. Moszpart László cserkészcsapat Mohos Ferenc és dr. Váczi Lajos szakmai, szervező munkája mellett a 2010-es évek első feléig sok programot szerveztek a cserkészet iránt érdeklődőknek. Napjainkban szünetel a működésük.

461200821_9313133312036853_7369443623554317081_n.jpg

 Mohos Ferenc cserkészt avat

Pedig az alapító gondolatai igen fontosak lennének ebben a hitehagyott, varázstalanított mai világban: "A természet ismeret megmutatja számotokra, hogy mennyi teljes szépségű és különleges dologgal látta el Isten a boldogításunkra a Földet. Legyetek elégedettek azzal, amit kaptatok, és használjátok föl a lehető legjobban. Nézzétek a dolgok derűs oldalát, ne a borúsat. (...) Legyetek készen a boldog életre és a boldog halálra. Ragaszkodjatok mindig a fogadalmatokhoz - akkor is, ha már nem vagytok gyerekek. Isten segítsen ebben benneteket. Barátotok: Robert Baden-Powell

 Végső István

istvan.vegso@gmail.com

A bejegyzés trackback címe:

https://feketevaros.blog.hu/api/trackback/id/tr9218722242

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása